blablaismus, informace, zajímavosti, politika, fotoblog, recenze, konspirace, emoce, esoterika, pavěda, turistika, umění, komentáře, fotografie, voda, víno, blbosti, hry, street art, tanec, free, postřehy, počasí, videa, obraz, fotobanka, bludy, zdarma, mapy, reaktor, věda, sluníčko, chůze, krása, veganství,vtipy, sport, tapety
toto tady najdete i nenajdete

Červen 2014

VOC Znojmo

15. června 2014 v 20:01 | Baarel |  Vína
VOC Znojmo?
Nedávno se mi dostal do rukou časopis Vinařský obzor a v něm mě zaujal čánek o zatřiďování vín do apelačního systému VOC Znojmo.


VOC - apelační systém je dobrá myšlenka, je doopravdy čas opustit kategorizaci vín podle cukernatosti (jakostní, kabinet, pozdní sběr apod.). Ale zaujaly mě podmínky pro zařazení vín do VOC.


Nikde ani čárka o omezení chemie ve vinohradu! Jak pak můžou hrozny odrážet znojemský terroir, když jsou utlučena chemií?! A co sklepní "chemické vylepšováky", kde je jejich zákaz? A co filtrace a síření, také bez omezení ?! Kde je odraz znojemské tradice ve zpracování vína? Je to snad moderní unifikace! Vzpomínám, že jsem kdysi navštívil restauraci v hotelu Lahofer, jídlo bylo vynikající a víno jsem si dal právě s apelací VOC Znojmo, "Ryzlink rýnský VOC 2011", ale ten mě vůbec nezaujal (typicky jednoduché univerzální víno). A k jídlu nevhodné, snad jen do nějaké závodní jídelny. Víno bych hodnotil slovy "je to něco jako univerzální hnědá omáčka ve školní jídelně - nenadchne, ale neumřete po ní". Tak to jsou ty typické senzorické vlastnosti Znojemské podoblasti? No to určitě né!
Závěr - VOC Znojmu se prozatím raději vyhnu a budu doufat, že vinaři budou k sobě přísnější a půjdou víc do "hloubky".
A pro ty, co máte rádi "unifikovaná", máte aspoň jistotu, že to není nějaký "dokup", což je momentálně skoro zázrak.

Foto ze zahrady + jak na "ptáčky".

8. června 2014 v 22:34 | Baarel |  Zahrada
Pár fotek ze zahrady + plašičJak se nám letos podařilo sklidit kamčatské borůvky? Oproti loni, kdy sklízeli ptáčci, jsem na ně letos použil k zastrašování keramickou sovu. Napíchl jsem ji na slabou větvičku, která se kývala větrem i se sovičkou. Věřím, že je to zaplašilo a úrodu nám nechali. I když zlí jazyci tvrdí, že jen sovičkou to nebylo, že tu i vzrostl počet koček v okolí.