blablaismus, informace, zajímavosti, politika, fotoblog, recenze, konspirace, emoce, esoterika, pavěda, turistika, umění, komentáře, fotografie, voda, víno, blbosti, hry, street art, tanec, free, postřehy, počasí, videa, obraz, fotobanka, bludy, zdarma, mapy, reaktor, věda, sluníčko, chůze, krása, veganství,vtipy, sport, tapety
toto tady najdete i nenajdete

Prosinec 2013

Partie Cabernetů, Sauvignon versus Moravia

26. prosince 2013 v 20:14 | Baarel |  Vína
Partie Cabernetů Sauvignon versus Moravia
Hlavní představitelé
Cabernet Sauvignon 2011 bio od Hermann & Dagmar Kostner z Rakouska
13,5 % alkoholu v suchém provedení
Krásné hluboké barvy ve vůni třešně, černý rybíz, čokoláda a celé podané v makovém provedení. To samé v chuti, jež je plná s pěkným tříslem a dlouhou dochutí.
Cabernet Moravia 2010 od Richarda Tichého z Hrušek
13 % alkoholu v suchém provedení
Ovocné tóny se prolínají s živočišnými, ale v krásné harmonii s moravskou kyselinkou, která tomu dodává živost.
A kdo je krásnější? Hm, nelze srovnávat. Každý je jiný a každý má své kouzlo. Zjednodušeně lze říct, že proti sobě stál rakouský makový koláč a živočišná Morava. Pro mě to bylo poučné, protože po prvém rychlém seznámení jsem tolik rozdílů neviděl, ale dalším koštováním se charakter vín vybarvoval. Mohu prohlásit - byly to krásné chvíle zkoumání a mohu srovnávání jen doporučit, je to dobrodružné a poučné. Zvlášťě mě potěšilo makové provedení, protože bylo pro mne nové.

Víno roku Veselý Bočky 2011

22. prosince 2013 v 19:16 | Baarel |  Vína
Víno roku Veselý Bočky 2011
Na twitteru pípnul Ondra Kopička ‏@winepunk "Naježíškoval jsem si dva kartony Veselých Bočků 2011. Pro mě osobně letos nejlepší #vinoroku."
Nedalo mi to a zašátral jsem ve sklepě a vytáhl zmiňovaný poklad. Otevřu, nechám ho chvíli nadechnout a zkoumám. Bohužel rýmička tlumí moje vjemy, přesto možná cítím selské višně, trochu zakouřené. V chuti trpčejší višně, ale vcelku harmonické, s dlouhou dochutí až pikantnějším vjemem. Jistě se za pár let ještě vyhladí. Můj problém s rýmičkou je jen důsledek, že už přes rok nedržím očistné půsty, a to ani ty páteční. Pomalu se dostávám do pasti jedů. Vím to, ale prozatím pohodlnost vítězí.
Zpátky k vínu. Autorem tohoto vinařského díla je vinař Richard Stávek ze skupiny vinařů Autentistů. Někde jsem četl, že je ze všech autentistů nejvíc autentický. O tom se můžete přesvědčit na jeho blogu http://www.stawek.cz/.
P.S. Pokud někoho zajímá, co je to za odrůdu, tak vězte, že je to cuvée (mix odrůd). Pokud ještě někoho zajímá z jakých odrůd, tak si vemte pořádnou lupu, možná se vám podaří najít zkratky použitých odrůd a přečíst je. Já je nepřečtu. Ale záleží na tom? Nedává nám autor tímto vzkaz? Že důležité je dílo.

Víno zakoupeno v Vinotéka 83 - Poctivá vína ve Voticích.