blablaismus, informace, zajímavosti, politika, fotoblog, recenze, konspirace, emoce, esoterika, pavěda, turistika, umění, komentáře, fotografie, voda, víno, blbosti, hry, street art, tanec, free, postřehy, počasí, videa, obraz, fotobanka, bludy, zdarma, mapy, reaktor, věda, sluníčko, chůze, krása, veganství,vtipy, sport, tapety
toto tady najdete i nenajdete

Únor 2013

Ryzlinko rýnský duel

26. února 2013 v 22:11 | Baarel |  Vína
Ryzlinko rýnský duel
09 verzus 07
Bylo nebylo, jednou se mi dostal do ruky Valihrachův Ryzlink rýnský 07, kouknu, přivoním, poválím a ochutnám. Co to ? Tenhle Ryzlink znám! Jasně, hned mi vystanul na mysli R. r od Abrleho. No mám ho přece jenom "napitej". Dám koštnout i zbytku rodiny a stejný názor! Tak šup do sklepa pro něj.
Takže porovnání může začít. Cena Abrle 175,- ,Valihrad 246,-, docela rozdíl. Každé víno koupeno jinde, takže se do rozdílu promítají náklady prodejce, které můžou být diametrálně rozličné. Na první estetický dojem vyhrává Valihrach - jeho etiketa je prostě krásná. Barva vín, řekl bych. že je identická, ovocná vůně (broskve) téměř taky, ale zde, vedle sebe, je mladší Abrleho R.r. přeci jenom výraznější. To samé se nechá říct o chuti a i dochuť má mladší víno delší. Řekl bych, že Valihrachův R.r už trochen medovatí. Přesto nejsou rozdíly tak markantí. Hlavní, co je důležité, že ani starší Valihrachův R.r., ani mladší Abrleho nemá stopy "oderu Novodůru" častý u starších R.r.. Obě vína jsou taková jak já si představuji R.r. - ovocná vůně, ovocná chuť (jako by sladká) s výraznou kyselinkou, prostě R.r. harmonie ;).
Verdikt: Krásná vína! Páni vinaři, bylo mi potěšením si mlaskat na vašich vínech. Apropó copak uvádějí vinaři o svých vínech na "svejch" webech.
Abrle - klasická evropská odrůda, která byla zařazena do sortimentu s dlouhodobějším výhledem na její využití. Pro naše podmínky je pěstována na podnoži SO 4. Vysoce kvalitní odrůda s typickou vůní a harmonickými kyselinami.
info z láhve: zemské suché víno, alkohol 13,5 %, kyseliny 8,3g/l, cukernatost 22,7 stupňů
Valihrach - neuvádí nic
info z láhve: suché víno s přívlastkem, alkohol 13 %

Mikulov auvejem

10. února 2013 v 21:55 | Baarel |  Obrázky a ....
Mám se tahat se zrcadlovkou? Né, jsem línej, pokusím se vydolovat něco z auveje Smějící se.
Co je auvej? Je to .....Smějící se
Kam tam za krásným vínem? Docela byl problém najít podnik, kde vám nevnucují pochybné sudovky v pidiskleničkách nalitých až po okraj. To bych v Mikulově nečekal! Ale kdo hledá, ten najde a já našel místo, kde to s vínem myslí vážně. Našel http://www.dobryrocnik.eu/a doporučuji. Mrkající

Sauvignon blanc

4. února 2013 v 22:07 | Baarel |  Vína
A zase je tu

krásná hora

ale tentokrát sauvignon blanc 2011. Že by další víno, jež vyžaduje detektivní pátrání po vůni, jako je jejich RR 11? Uvidíme, lépe řečeno pocítíme. A jak barva, že by typická krásnohorská mezi lipovým květem a žlutým melounem? ;) Vůně? První dojem svěží jemně ovocité, no, očekával jsem kopřivu, ale že by nic? Možná. Rozhodně na vůně je to bohatší víno než RR11, při očuchávání RR11 jsem zapojil fantazii, abych vykopal nějaké vůně, ale sauvignon blanc mě hned oslovil. A prostě nějak jsem měl chuť ho víc pít, než zkoumat. Možná k tomu přispěly emočně vyostřené výměny názorů v práci. A zase jsme u té psychiky! Má cenu psát o setkávání s vínem? Má! Sice detaily můžou být rozličné dle rozpoložení, ale vždy převáží chutná - nechutná. A sauvignon blanc 2011 mně chutná! Prostě suché víno sladce-svěží-pitelné. Ještě mu dám prostor v jiném rozpoložení. Jen upozorňuji, že víno je ušlechtilý nápoj obsahující alkohol, což je buněčný jed a zjednodušeně řečeno i po konzumaci menšího množství alkoholu trvá buňkám návrat do normálu několik dní!!

Krásná hora

3. února 2013 v 21:02 | Baarel |  Vína
Krásná hora, Černá hora, Zelená hora, Svatá hora, Kutná hora, Zkrocená hora, prostě sámá hora a nebo samá voda?

krásná hora

Díky novým mediím všichni znají, ale málokdo ochutnal. Já měl tu čest. Po tupém zírání na to, co si masy zvolily za prezidenta, přichází něco přijemnějšího, a to vychutnávka jednoho tradičního nápoje. Vybírám klasiku Rýnský ryzlink 2011. Ale ale, co to je? Tradiční produkt, tradiční láhev (sklo), ale etiketa ve stylu "redbullu", to navozuje pocit, že vevnitř je něco na způsob vinného redbullu, a zátka jak od frisca nepotěší. Ale né, barva, vůně a chuť - je to ryzlink. Prostě jednoduše provedení jen symbolizuje, že vinařství je bez tradice. Barva vína - něco mezi lipovým květem a žlutým melounem. Po žuchnutí vína do skleničky je cítit velmi krátká vůně meruňky, pak citron, možná i ananas. Ke zkoumání víno prostor poskytuje. Řekl bych, že tam cítím i med a hrozinky. Holt moje fantazie při čuchání bují! Chuti dominuje kyselinka, ale první dojem byl sladký, až mě to zarazilo. Skoro jak u muškátu od Abrleho - tam muži říkají sladké a ženy kyselé, ale já vím, že vyváženost dělá kouzlo tohoto muškátu a navíc ho podtrhuje voňavý koncert. Tady u ryzlinku musíte vůně více hledat, ale moje milovaná kyselinka dominuje! Když porovnám s ryzlinkem od Vondráka (http://baarel.blog.cz/1212/stedrovecerni-ryzlink), tak Vondrákův je bohatší a takový věrohodnější, i ty etikety pana Vondráka více korespondují s klasickým nápojem zvaným víno. Aby bylo jasno, nezatracuji ryzlink z Krásné hory, ačkoli má zátku z "frisca", určitě bude zrát a vyvine se. Teď je to hezké "pitné" víno.