blablaismus, informace, zajímavosti, politika, fotoblog, recenze, konspirace, emoce, esoterika, pavěda, turistika, umění, komentáře, fotografie, voda, víno, blbosti, hry, street art, tanec, free, postřehy, počasí, videa, obraz, fotobanka, bludy, zdarma, mapy, reaktor, věda, sluníčko, chůze, krása, veganství,vtipy, sport, tapety
toto tady najdete i nenajdete

Výstava B.K.S

18. února 2012 v 0:01 | Baarel |  Kultura
Výstava tajné společnosti B.K.S.
Každý správný kluk se pokoušel anebo jen snil o založení nějakého "sranda spolku". Zde na výstavě vidíme splnění takového snu, a to ještě povýšeného na umění. Snu vypracovaného do nejmenších detailů. Myslím, že mnoho z nás si řekne "jó, takhle bych to udělal". Ale podívejme se blíže na výstavu. Výstava se nachází ve Špálově galerii, která je známá velkou "výlohou" a v ní B.K.S. umístilo rakve. Prošel jsem okolo výlohy, ani jsem neměl chuť na rakve hodit oko (osobní důvody). Hned u vstupu mě zaujala vzpomínka na Máchu - Májový výlet. Možná proto, že sám chystám "Májový výlet proti stopám Máchy". Ale začněme malou ochutnávkou některých vystavených objektů:
- Zbraně palné, sečné, bodné, mlátící i řezné jsou uspořádány do tvaru napodobující šlechtická sídla. Samotné zbraně by mohly být vystavovány i jako samostatný objekt.
- Kancelář je zajímavě pojatý prostor řešen do všech detailů.
- Pietní místnost, jejíž uspořádání a výběr detailů nám navozuje pocit připomenutí tajných i netajných spolků.
- Kartotéka, přísně tajná kartotéka úspěchů a neúspěchů.
- Videa (obřady, happeningy), dnes bychom řekli klasika.
- Šatník
- Lebky - hlavy. Atmosféra dokreslení.
- Kresby a skůrografie, zde dominuje dílo "Smrt nepopulárního tlouštíka", ale mě ještě zaujala kresba s názvem "Porta di grande finale", které dominuje postava ala "Zrzavý"
- Knihy, ty mně nějak nejvíce přirostly k srdci pro svoji ironii a jiné, nastavují kriticky milé zrcadlo, zrcadlo době minulé
Když shrnu dojmy z výstavy, tak mě napadají jména Švejk, Cimrman, Hrabal, Havel. Prostě "český pohled na svět". Jednoduše nic pro milovníky "seriózních německých aut". Osobně jsem výstavu B.K.S. překřtil na výstavu "pamětníků místy pábitelů". Možná, že mladým výtvarníkům připomene, že není jen teď, ale že i bylo a i bude. Přestože dominují rakve, lebky a najdete tam i kosti, tak výstava vyznívá tak nějak česky mile, laskavě až otcovsky(?). Výtvarný či chcete-li umělecký dojem nebo prožitek nechám na zhodnocení každého z vás.
Pavel Prášil, Pavel Lev, František Skála, Jiří Levý - jména tajných členů organizace. Organizace s dokonale propracovanou organizační strukturu, vlastními zákony, uniformami, obřady i řády. A co vlastně znamená zkratka B.K.S.? Jednoduše česky Bude Konec Světa. Na výstavě mi ostraha-recepční dovolila fotit, tak přidám pár ilustračních fotek.
P.S. výstava končí 5. 3. 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Š. Tereza Š. | 20. února 2012 v 18:56 | Reagovat

B.K.S. je jen česká malí připosranost :-(

2 baarel baarel | Web | 21. února 2012 v 21:14 | Reagovat

chápu jak to myslíš, máš pravdu u nás se na hrdinství kouká skrz prsty jako na něco co se nedělá, tak i výtvarníci i jiní umělci nechtějí být moc odvážný, prostě jsou odrazem národa a né jeho vůdčí elitou (ale jsou i vyjímky)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama